›  PROJEKTY  ›  Environmentální projekty

Školní projekty s environmentální tématikou

V roce 2010 získala naše škola finanční protstředky z fondů Moravskoslezského kraje na podporu školních ekologických projektů.

V rámci tohoto projektu jsou naplánovány na školní rok 2010/2011 tyto aktivity:

- zprovoznění Školní meteostanice, jejíž provoz zajišťuje stálá meteoslužba z řad studentů

stránky meteostanice

- příprava a realizace studentského projektu Mapování rekultivovaných ploch v okolí Karviné

- příprava a realizace komplexní exkurze (bilogie, geografie, dějepis) - Pálava 2011

- relizace závěrečné studentské prezenatce - Minikonference

- publikování všech materiálů, pracovních listlů a studentských výstupů na tomto webu

\"\"

Mapování rekultivovaných ploch v okolí Karviné

Autor: M. Brzóska

Projekt zahrnuje teoretickou přípravu studentů (seznámení s probelemtikou rekultivací a likvidací sídel na těžebních územích). Dále prakrické terénní mapování na vybraných lokalitách v okolí Karviné (jaro 2011) a prezenatci výsledků jejich práce na konci školního roku.

Projekt rekultivace oblasti Darkovské moře

Podpis území:

Lokalita Darkovského moře se nachází na katastru města Karviná, v jeho jižní části Darkov. Od městské zástavby je oddělena řekou Olše. Na území Darkovského  moře stála ještě na konci 80. let souvislá zástavba rodinných domků příměstské části Darkov. Nedaleký důlní podnik Důl Darkov zahájil těžbu uhelných slojí pod tímto územím v 80. letech a během let 90. došlo k demolici celé zástavby a poklesu tohoto území.

Celková rozloha území, které bylo těžbou zdevastováno je 250 ha. V centrální části pak vniklo vlivem poklesů zatopené území s nepřesným označením Darkovské moře. Vodní plocha má rozlohu 32 ha a maximální hloubku 28 m. Jedná se o velice čistou podzemní vodu.

Od poloviny 90. let zde probíhá rozsáhlá rekultivace. Jedná se o největší rekultivační projekt na celé Moravě. Rekultivace provádí podnik OKD Rekultivace. Jedná se o:

-          hydrickou rekultivaci (zpevnění břehů jezera, vyčištění vody a potoka Mlýnka,

která jezero napájí)

-          lesnickou rekultivaci (výsadba stromů na okolních svazích)

-          travní rekultivaci (úprava břehů pro budoucí rekreační využití)

Do budoucna by zde měla vzniknout jedna z nejrozsáhlejších rekreačních lokalit v okrese. Plánují se pláže, koupání, windsurfing, rybaření.

Po technické stránce byla rekultivace dokončena v roce 2010.

Všechny tyto krajinné změny doposud nejsou zaneseny v katastrálních mapách, kde jsou stále evidovány rodinné domky, zahrady a silnice.

Cíle projektu:

- žáci zmapují lokalitu okolí Darkovského moře a zhodnotí změny v krajině s

pomocí mapy území před těřbou a devastací

- žáci za pomoci GPS zaměří stavající rozlohu darkovského moře a zanesou ji do

mapy, dále aktualizují katastrální mmapu podle stávajícího využití jednitlivých

ploch

- žáci určí, o jaké typy rekultivace se jedná, charakterizují druhovou skladbu

rostlin lesnické rekultivace

- žáci vytvoří vlastní mapu území za pomoci stávající katastrální mapy a

naměřených waypointů GPS

Termín realizace terénního mapování: pondělí 2. června 2011

Výsledky mapování budou následně prezentovány na tomto webu a na studentské konferenci, která proběhne během června 2011.