Virtuální prohlídka školy

Vítejte na internetových stránkách
Gymnázia Karviná

Gymnázium Karviná navazuje mezinárodní spolupráci s Dánskem

Autor: Mgr. J. Janková PhD.
Zobrazeno: 1759x

dansko.jpg (45 KB)Gymnázium Karviná jako jedna z mála škol v Moravskoslezském kraji získala akreditaci v rámci projektu Erasmus+. Na mezinárodním setkání učitelů v Bruselu naše paní zástupkyně Monika Brzá navázala kontakt s dánskou školou Rejsby Europæiske Efterskole. Po online komunikaci se nám podařilo zrealizovat přípravnou návštěvu. Naši učitelé se vydali do malého městečka Rejsby na severovýchodě Dánska. Hlavní cílem bylo seznámit se s fungováním školy.

Vzdělávání na této internátní škole se od našeho systému výrazně liší. Ranní setkání všech žáků a učitelů, individuální konzultace, pravidelné služby ve školní kuchyni, úklid společných prostor i pokojů jsou nedílnou součástí jejich denního režimu. Kurikulum akcentuje evropské hodnoty a společenské vědy. Každý rok se realizuje několik výměnných pobytů a zahraničních exkurzí. Hlavním komunikačním jazykem je dánština, ale jelikož škola hostí studenty z celého světa, hovoří se také anglicky. Dále probíhá výuka španělského, francouzského a německého jazyka. 

Vedení školy v čele s panem ředitelem Karstenem Friisem a panem zástupcem Alexem Masonem bylo velmi vstřícné, všichni zaměstnanci i žáci školy vždy ochotně zodpovídali naše dotazy či vysvětlovali nejasnosti. Velice nás potěšilo vyvěšení české vlajky vedle té dánské a evropské. Toto gesto demonstruje dánskou pohostinnost a je plně v duchu hygge, tedy pohodového přístupu k životu. 

Tento výjezd nás velice obohatil a doufáme, že některé z motivů aplikujeme i do života naší školy a že i my se staneme pro naše partnery v něčem inspirací. Prostředí školy v Rejsby je bezpečné, učitelský sbor a studenti vstřícní a milí, v okolí je dostatek zajímavých příležitostí k poznání dánské kultury. Věříme, že jsme tímto krokem odstartovali s internátní školou Rejsby Europæiske Efterskole dlouhodobou mezinárodní spolupráci a s radostí očekáváme první výměnný pobyt. V listopadu 2023 navštíví Rejsby žáci Gymnázia Karviná, naši partneři z Dánska přijedou do Česka v dubnu 2024. Těšíme se!

FOTOalbum

rozlítaný špaňelský ptáček, dušená rýže, míchaný kompot ...

kapustové karbanátky s pohankou, šťouchané brambory, míchaný kompot ...
středa 12. 06.
14 °C
24.6. 2024
Závěrečná klasifikační porada
28.6. 2024
Ukončení školního vyučování...

Gymnázium, Karviná, příspěvková organizace
Karviná-Nové Město, Mírová 1442, 735 06
IČ: 62331795

+420 596 311 197
kancelar@gym-karvina.cz
DS: 7wwfxjx

Přípravné centrum Cambridge zkoušek
WEBdesign: Jan Swiatkowski & matuteam 2019
Ochrana osobních údajů