Projektové setkání s rumunskou školou
Ve dnech 30. března až 5. dubna hostila naše škola návštěvu z Rumunska, konkrétně z partnerské školy Colegiul național Unirea z transylvánského města Târgu Mureș. Deset rumunských žáků a jedna učitelka k nám přijeli v rámci projektu LaDiE (Languages in the Digital Era), který na naší škole běží díky akreditaci v programu Erasmus+ a jehož hlavním tématem je výuka cizích jazyků.
Rumunští žáci byli ubytováni v hostitelských rodinách, díky kterým mohli nejlépe zakusit českou kulturu a atmosféru. Během projektových aktivit ve škole si naši partneři se svými českými protějšky vyzkoušeli tvorbu digitálních materiálů jako map, pohlednic, prezentací, playlistů, komiksů, videí a dalších produktů, které mapovaly společné a rozdílné prvky české a rumunské kultury a obou jazyků. Díky virtuální realitě jsme se mohli projít po českých i rumunských památkách, dále jsme se věnovali české literatuře (nadčasový Erben) a zdobili tašky. Spolupráce s Vyslanci Evropského parlamentu na školách a kroužkem Globe nám umožnila zapojit se do simulovaného schvalování legislativy a environmentálních měření. Vyjeli jsme také do blízkého okolí, kde jsme přátelům představili pohornickou krajinu. Zlatým hřebem byla exkurze do Českého Těšína a polského Cieszyna, kde jsme využili tématu projektu a představili svým partnerům, jak se žije ve dvojjazyčném městě a mezinárodním prostředí ve 21. století.
Rumunští partneři si také vyzkoušeli složit naši maturitní zkoušku z angličtiny (poprali se s ní velice dobře) a navštívili řadovou výuku. Právě prostředí naší školy a naše technické zázemí byly tím, co je na celé návštěvě fascinovalo nejvíce. Celé setkání nejlépe shrnuje reakce jednoho z Rumunů:
„Má zkušenost s mobiltou Erasmus+ v Karviné mi v mnohém otevřela oči. Poskytla mi možnost vystoupit z komfortní zóny, spolupracovat s lidmi z odlišného prostředí a zažít jinou kulturu. Počínaje podnětnými aktivitami jako simulovaným jednáním Evropského parlamentu a konče kreativními dílnami, každá chvíle přinesla něco edukativního a obohacujícího. Mimo projektové aktivity jsme si také užili procházky po městě, kde jsme měli možnost poznávat kulturní rozdíly a podobnosti, a také jsme dostali příležitost překročit hranici a zavítat do Polska, což mi přišlo až neskutečné. Přátelství, která jsme navázali, a vzpomínky, které si odvážíme, nám zůstanou nadlouho, a tato zkušenost jen podnítila mou zvědavost. Erasmus mi ukázal, co svede výměnný pobyt. Jednalo se o opravdu nezapomenutelný zážitek. Díky, Karviná!“
Tato aktivita byla spolufinancována Evropskou unií.

Michal Ledwoń
