Tým GLOBE opět na badatelské konferenci

V našem školním kroužku GLOBE se již stalo milou tradicí, že na konci školního roku odjíždí tým mladých badatelů prezentovat výsledky své celoroční práce na žákovskou konferenci. Ta letošní se konala na ZŠ Židlochovice a náš tým GLOBE zde prezentoval dva projekty. Jeden zaměřený na obsah CO2 ve třídě a druhý hydrologický zaměřený na monitoring kvality vody. K tradici kroužku také patří, že jeden z projektů je výsledkem spolupráce našeho týmu se skupinou badatelů ze Střední průmyslové školy Karviná. Ani to jsme letos neporušili. Všem našim Gloubákům děkujeme za svědomitou celoroční badatelskou práci a také za vzornou reprezentaci naší školy. Své zážitky a zkušenosti z konference podrobněji popíše jedna z členek našeho týmu.

„Ve dnech 22. a 23. května jsme s naším týmem GLOBE vyrazili na badatelskou konferenci v Židlochovicích společně s žáky ze Střední průmyslové školy Karviná, se nimiž jsme měli jeden společný projekt.

Letos se na konferenci sjely týmy i ze Slovenska, Ukrajiny, Srbska nebo dokonce z Irska. Dohromady se akce zúčastnilo zhruba 300 žáků, kteří s námi přijeli sdílet své badatelské aktivity. Náš tým vystoupil se dvěma projekty – Jak správně větrat a Porovnání vlastnosti řeky a potoka.

Po příjezdu jsme si odložili věci ve sportovním areálu Sokol a následně vyrazili k budově ZŠ Židlochovice, kde započal dopolední program. Čekalo nás první kolo prezentací, kde nás například zaujal projekt Mňam mňam mňam odpadky.

Po obědě proběhlo druhé kolo prezentací a hned poté i tržiště projektů a aktivit. Mohli jsme si třeba vyzkoušet poznávačku bylin, dozvěděli jsme se, jak rozpoznat mikroplasty pod mikroskopem a zaujaly nás také různé experimenty s vodou. Následoval večerní program, kde jsme dostali na výběr z různých aktivit. My jsme si například vybrali hraní divadla pantomimou. Ale hrála se i vybíjená, probíhalo sledování filmu nebo jsme se mohli věnovat jiným kreativním činnostem.

Druhý den byl ozvláštněn workshopy, které jsme si již předem vybrali. V rámci nich jsme mohli dělat několik aktivit na témata týkající se přírody a v průběhu se i něco nového dozvědět. V nabídce byl třeba Pekelný rok, Biodiverzita hmyzu nebo Mikroplasty.

Celá akce se nám nesmírně líbila, dozvěděli jsme se spoustu nových informací a vyzkoušeli si nové věci. Poděkování patří především panu učiteli Martinu Brzóskovi za veškerou přípravu a pomoc při projektech a  také panu Mariánu Divišovi ze Střední průmyslové školy Karviná, který s námi na konferenci jel.“

Ema Wawrzosová, žákyně 5.X