Virtuální prohlídka školy

Vítejte na internetových stránkách
Gymnázia Karviná

Pobyt v Dánsku v rámci programu Erasmus+

Autor: Mgr. M. Ledwoń
Zobrazeno: 942x

dansko23.jpg (26 KB)4. listopadu vyrazil tým 26 žáků a tří učitelů na výměnný pobyt do Dánska v rámci programu Erasmus+. Cílem pobytu bylo vzájemné seznámení českých a dánských žáků s kulturou a vzdělávacím systémem druhé země. Naší partnerskou školou byla Rejsby Europæiske Efterskole.

Naší první zastávkou byla Kodaň, kde jsme si prošli centrum města (sídlo parlamentu Rosenborg, pevnost Kastellet, socha Malé mořské víly, královský palác Amalienborg, náměstí Kongens Nytorv s vánočními trhy). Po noclehu v hostelu a dopolední prohlídce čtvrti Nørrebro jsme se vydali přes celé Dánsko do Rejsby, vesničky na západě Jutského poloostrova, kde sídlí naše partnerská škola.

Rejsby Europæiske Efterskole je jednoroční internátní střední školou, kde žáci tráví veškerý čas a která se zaměřuje na společenské vědy v evropském rozměru. Během deštivého pracovního týdne jsme se stravovali v místní školní jídelně, kde jídlo připravují sami žáci. Nejednoho z nás překvapilo, že se dánská kuchyně, která jinak stojí na rybách a mořských plodech, neobejde bez mrkve. Spali jsme v žákovských ubikacích, leckdy ve stísněných pokojích, se svými dánskými protějšky.

Uspořádali jsme několik poznávacích aktivit, během kterých nás Dánové seznámili se základními frázemi v dánštině, se kterými se naši žáci vypořádali velice dobře, a přizvali nás k zápasu ve vybíjené. Přímo na místě jsme pro Dány připravili večer české kuchyně a večer české kultury, během kterého si Dánové ověřili své znalosti o Česku v kvízu, zatančili si s námi polku, procvičili si české jazykolamy a seznámili se s našimi idiomy. Dánové pro nás také připravili aktivitu, při níž jsme si vyzkoušeli své programovací schopnosti – museli jsme sestavit a naprogramovat roboty z Lega tak, aby se mohli utkat v souboji.

Vyrazili jsme také na několik exkurzí – do mořského muzea v Esbjergu, do přímořského letoviska Rømø, válečného muzea Tirpitz, do Blåvandu a na nedaleký maják a do vikingského muzea ve starobylém městečku Ribe. Jak v Kodani, tak během těchto exkurzí museli žáci řešit řadu problémových úloh, dopravit se na zadaná místa, sbírat informace o dánské kultuře a psát recenze na restaurace.

Během víkendu se naši žáci odebrali do rodin svých partnerů, které žijí rozeseté po celém Dánsku i mimo něj. Zde strávili dvě noci a účastnili se programu, který jim dánské rodiny připravily.

Z Rejsby jsme vyrazili ráno 13. listopadu plni dojmů a obohaceni o srovnání studentského života v Česku a Dánsku. Už teď se těšíme na návštěvu dánských partnerů v Karviné, která proběhne v dubnu 2024 a kterou začínáme pomalu dolaďovat.

Tato aktivita byla spolufinancována programem Evropské unie Erasmus+.

FOTOalbum

...
neděle 14. 04.
23 °C
16.4. 2024
Klasifikační porada a třídní schůzky
7.5. 2024
Poslední zvonění
20.5. - 31.5. 2024
Ústní maturitní zkoušky
24.6. 2024
Závěrečná klasifikační porada
28.6. 2024
Ukončení školního vyučování...

Gymnázium, Karviná, příspěvková organizace
Karviná-Nové Město, Mírová 1442, 735 06
IČ: 62331795

+420 596 311 197
kancelar@gym-karvina.cz
DS: 7wwfxjx

WEBdesign: Jan Swiatkowski & matuteam 2019
Ochrana osobních údajů