Virtuální prohlídka školy

Vítejte na internetových stránkách
Gymnázia Karviná

Slavnostní zakončení výstavy a křest

Autor: Mgr. J. Janková
Zobrazeno: 919x

frank.jpg (17 KB)Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové

Výstava s názvem Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové sklidila mezi návštěvníky velký ohlas.

Slavnostní vernisáž proběhla 26. ledna, termín v úvodu školního roku jsme vybrali proto, že v Česku je 27. leden v kalendáři označen jako Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. V lednu před 79 lety, v roce 1945, jednotky sovětské armády vstoupily do koncentračního tábora v Osvětimi. Celkový počet obětí nacistického vraždění dosáhl 6 milionů. Je to číslo nepředstavitelné, neuchopitelné. Životní příběh Anne Frankové, který mapuje výstava, je zdokumentován a znám po celém světě. A to díky deníku, který si psala a také díky odvaze osob, které Anně a její rodině pomáhali se ukrývat. Život Anne a jejích příbuzných se nepodařilo zachránit. Avšak Miep Giessová, jedna ze statečných, uchovala Annin deník. Její tatínek Otto Frank, jako jediný přeživší z rodiny, po válce deník publikoval.

Na Gymnáziu Karviná jsem se připojili k mezinárodní iniciativě #WeRemember. Připomínáme si tento důležitý den každoročně. Jsme moc rádi, že se letos podařilo stát se hostitelskou školou putovní výstavy, kterou kterou zhotovil Anne Frank House v Amsterodamu, a českou verzi zapůjčil spolek Schola Fidentiae nebo-li Škola S(ebe)vědomí. Výstava pracuje formou vrstevnického vzdělávání (peer education). Studenti a studentky byli proškoleni během dvoudenního semináře certifikovanými lektorkami.

“Když jsem se dozvěděla o možnosti se zapojit a zažít průvodcování o Anně Frankové a holocaustu, zpočátku jsem váhala, jestli do toho jít nebo vůbec. Důvody, proč jsem váhala, i když jsem měla nějaké to nutkání si to zkusit, byly hlavně čas, náročnost, a hlavně jsem neměla dostatečně velké sebevědomí se do toho zapojit.

S časem na přemýšlení jsem se nakonec rozhodla do toho jít, neboť jsem vzala odhodlání a rozhodla se zkusit něco nového, a hlavně také proto, že jsem o tom tématu věděla docela dost ze svých zkušeností ze základní školy.

Jsem velice ráda, že jsem něco takového zkusila a zažila na vlastní kůži, jaký je to pocit provázet žáky i rodiče o tématu, který je zajímavý. Tato výstava mi nejen přinesla nějaké nové vědomosti, ale také nějakou tu změnu mé osobnosti a nutkání se v budoucnu zamyslet ohledně dění ve světě.” (Eliška Vu)

Podařilo se nám výstavou provést nejen žáky naší školy, ale také hosty z okolních škol. Navštívili nás žáci a učitelé ze ZŠ Mendelova, Prameny, Cihelní, Dělnická, Doubrava a také ze Střední zdravotnické školy. Celkem i s našimi žáky zhlédlo výstavu bezmála 700 mladých lidí. Nezapomněli jsme ani na rodiče, i ty jsme hostili. Od návštěvníků se nám dostalo kladné zpětné vazby. Oceňovali téma a zpracování výstavy, ale také naše průvodce, jejich prezentační dovednosti a empatii.

Po deinstalaci výstavy, kterou mj. zajistili také žáci, proběhla reflexe celé akce pod vedením paní lektorky Marie Smutné. Žáci obdrželi certifikáty a sdíleli své dojmy a zážitky. Shodli se na tom, že to byla obohacující zkušenost. Ku příležitosti slavnostního ukončení výstavy jsme pokřtili komiksové vydání Deníku Anne Frankové. Tato kniha se stane součástí naší školní knihovny a budou si ji, společně i s klasickým vydáním deníku, moci vypůjčit zájemci z řad žáků.

Všem patří poděkování – vedení školy, které uspořádání výstavy umožnilo, spolku Schola Fidentiea, který výstavu zapůjčil, hostům za pozornost a v neposlední řadě žákům, kteří se aktivně zapojili.

Jsme vděčni za příležitost poznávat duši dívky, do jejíhož života nemilosrdně zasáhly velké dějiny. Anna je symbolem milionů, má tvář, příběh. Její poselství je uchováváno a předáváno dalším generacím. Ke vzpomínce a k uctění obětí holocaustu se může připojit každý z nás, ať už zapálením svíčky nebo krátkou vzpomínkou.

Děkujeme všem. #WeRemember

Fotogalerie

Vernisáž https://photos.app.goo.gl/MeExeXaQD8hvtTe17

Hosté https://photos.app.goo.gl/ufqkCgWNq7s81NF19

Certifikáty a křest https://photos.app.goo.gl/iayJ1zrDsTxuCiYd6

 

Ohlasy v médiích

Reportáž ČT ze slavnostní vernisáže

Události v regionech od 12. min.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/10320835092-udalosti-v-regionech-plus-ostrava/424231100020126/

Událost v regionech plus od 6. min https://www.ceskatelevize.cz/porady/10320835092-udalosti-v-regionech-plus-ostrava/424231100020126/

 

článek z Karvinského zpravodaje - březen 2024 https://www.karvina.cz/deje-se/karvinsky-zpravodaj-brezen-2024

frank.png (638 KB)

rozlítaný špaňelský ptáček, dušená rýže, míchaný kompot ...

kapustové karbanátky s pohankou, šťouchané brambory, míchaný kompot ...
středa 12. 06.
14 °C
24.6. 2024
Závěrečná klasifikační porada
28.6. 2024
Ukončení školního vyučování...

Gymnázium, Karviná, příspěvková organizace
Karviná-Nové Město, Mírová 1442, 735 06
IČ: 62331795

+420 596 311 197
kancelar@gym-karvina.cz
DS: 7wwfxjx

Přípravné centrum Cambridge zkoušek
WEBdesign: Jan Swiatkowski & matuteam 2019
Ochrana osobních údajů