›  PROJEKTY  › Erasmus+  ›  ENWOTAL

en_co-funded_by_the_eu_pos.jpg (1016 KB)          logo-napis+maskot.png (291 KB)

ENWOTAL

20221125_142347_(1).jpg (6.12 MB)

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie, který formou spolupráce a mobilit podporuje profesionální
rozvoj osob, které pracují v oblasti vzdělávání, přispívají k inovaci a zvalitnění výuky či práce s mládeží.

V rámci Klíčové akce 1 (KA1) pro školní sektor mohou mateřské, základní a střední školy vysílat své pracovníky
do zahraničí s cílem jejich dalšího profesního rozvoje. Účastníci mobilit si tak zdokonalí znalosti cizích jazyků,
zvýší si povědomí o jiných kulturách a zemích, zapojí se do sítě mezinárodních kontaktů a získají smysl
pro evropské občanství a evropskou identitu.

Naše škola bude realizovat projekt ENWOTAL od srpna 2022 do ledna 2024.
Grant EU ve výši 61.718 € podpoří jak pedagogy, tak i správní zaměstnance v celkem 27 mobilitách
profesního rozvoje (staff training):

• 8 jazykových kurzů
  • 15 odborných kurzů
  • 4 stínování (job-shadowing)

Zprávy a fotografie z proběhlých mobilit naleznete v následujících příspěvcích a na Facebooku školy.
  Získané zkušenosti učitelé sdílejí se svými kolegy s cílem zvyšovat kvalitu služeb, které škola poskytuje.
____________________________________________________________________________________________________________________

Prohlášení o vyloučení právní odpovědnosti.
Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za  použití informací, jež jsou jeho obsahem.

Mgr. Julie Janková absolvovala metodický kurz v Německu

logo-maskot.png (263 KB)

13. 3. 2023 - 17. 3. 2023

DIALOGE Bodensee Sprachschule, Entwicklung der 4 Fertigkeiten

V rámci své mobility jsem se zúčastnila týdenního kombinovaného kurzu německého jazyka s metodikou. Hostitelskou organizací byla jazyková škola Dialoge v Lindau v Německu. Výuka byla na vysoké úrovni. Učitelé byli rodilí mluvčí, kvalifikovaní lektoři s několikaletou pedagogickou praxí. Výuka probíhala v malých skupinách se studenty z celého světa. Hlavním komunikačním jazykem tak byla pouze němčina. V jazykové části kurzu jsem měla možnost si zažít pocity žáka. To považuji za velmi cenné. Na vlastní kůži jsem měla možnost prožít situace, ve kterých se ocitají moji žáci (vyvolávání žáků, skupinová práce, domácí úkoly). Lektoři reflektovali mou učitelskou zkušenost a zařazovali do výuky didaktické komentáře různých realizovaných aktivit. Postupy a forma vedení výuky pro mě byly podnětné a umožnily mi reflektovat své postupy práce s žáky. Za velmi inspirativní považuji uspořádání třídy, ve které výuka probíhala. Lektoři pracovali s plakáty, kde průběžně zapisovali slovní zásobu. Tyto plakáty umisťovali na zdi třídy, aby byly studentům neustále na očích (např. magnetické tabulky s magnety). Součástí kurzu byla učebnice Mittelpunkt nakl. Klett. Cvičení z učebnice byla podnětná nejen z jazykového hlediska, ale byla mi inspirací pro tvorbu úloh pro vlastní žáky.

V metodické části jsme v úzké skupině diskutovali o různých formách a metodách výuky. Oceňuji, že lektor přizpůsoboval svá doporučení úrovni a věku žáků, které učím. Obdržela jsem vytištěnou příručku s mnoha metodami, zároveň také flash disk s digitalizovanými materiály. Vybrané metody jsme si vyzkoušeli přímo v semináři. Získala jsem tak lepší představu o tom, jak metodu nejlépe realizovat ve své výuce. Měla jsem také možnost se zeptat na možné nejasnosti.

Mé jazykové dovednosti se určitě zlepšily. I za těchto několik dnů cítím větší jistotu v ústním projevu. Upevnila jsem si porozumění rodilým mluvčím. Zvýšila se má sebedůvěra v německém jazyce. Naučila jsem se několik frází pro běžné každodenní situace. Mobilita splnila má očekávání.

Oceňuji příležitost se do projektu Erasmus+ zapojit, vážím si možnosti realizovat mobilitu do zahraniční a pracovat na svém rozvoji. Dosáhla jsem svého cíle, tj.osvěžila jsem si jazykové dovednosti, upevnila své sebevědomí v německé jazyce. V neposlední řadě jsem získala inspiraci v metodách výuky cizích jazyků. Děkuji za tuto příležitost. Oceňuji také koordinaci projektu a organizační zajištění mobilit ze strany Gymnázia Karviná a také agentury Jazyky v zahraničí.

1.png (2.38 MB) 2.png (2.69 MB)

Mgr. Julie Janková

OID organizace: