›  PROJEKTY  › Erasmus+  ›  ENWOTAL

en_co-funded_by_the_eu_pos.jpg (1016 KB)          logo-napis+maskot.png (291 KB)

ENWOTAL

20221125_142347_(1).jpg (6.12 MB)

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie, který formou spolupráce a mobilit podporuje profesionální
rozvoj osob, které pracují v oblasti vzdělávání, přispívají k inovaci a zvalitnění výuky či práce s mládeží.

V rámci Klíčové akce 1 (KA1) pro školní sektor mohou mateřské, základní a střední školy vysílat své pracovníky
do zahraničí s cílem jejich dalšího profesního rozvoje. Účastníci mobilit si tak zdokonalí znalosti cizích jazyků,
zvýší si povědomí o jiných kulturách a zemích, zapojí se do sítě mezinárodních kontaktů a získají smysl
pro evropské občanství a evropskou identitu.

Naše škola bude realizovat projekt ENWOTAL od srpna 2022 do ledna 2024.
Grant EU ve výši 61.718 € podpoří jak pedagogy, tak i správní zaměstnance v celkem 27 mobilitách
profesního rozvoje (staff training):

• 8 jazykových kurzů
  • 15 odborných kurzů
  • 4 stínování (job-shadowing)

Zprávy a fotografie z proběhlých mobilit naleznete v následujících příspěvcích a na Facebooku školy.
  Získané zkušenosti učitelé sdílejí se svými kolegy s cílem zvyšovat kvalitu služeb, které škola poskytuje.
____________________________________________________________________________________________________________________

Prohlášení o vyloučení právní odpovědnosti.
Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za  použití informací, jež jsou jeho obsahem.

Mgr. Iva Vrbová absolvovala jazykový kurz na Kypru

logo-maskot.png (263 KB)

8. 8. 2022 - 19. 8. 2022

English in Cyprus, General English

Již podruhé jsem měla možnost využít finanční podporu, která se naší škole nabízí díky programu Erasmus+, a v srpnu 2022 jsem absolvovala jazykový kurz angličtiny na Kypru, ve městě Limassol, ve škole English in Cyprus, kterou mi doporučila agentura Jazyky v zahraničí, s.r.o. a také zprostředkovala veškeré náležitosti. Kurz rozšířil mou slovní zásobu, prohloubil znalosti gramatiky a přispěl k aktivnímu používání angličtiny, protože Kypr a jeho historie je spjata mimo jiné i s historií Spojeného království až do roku 1960 a angličtina je zde běžně používána.

Výuka probíhala prezenční formou vždy v dopoledních hodinách. Škola zajistila studijní materiály. Před odletem na Kypr jsem absolvovala online rozřazovací test, který mě zařadil do skupiny dalších studentů (z větší části vrstevníků), kteří měli obdobný komunikační problém v cizím jazyce jako já. Náš handicap souvisel do jisté míry s věkem a profesí. Většina z nás byla starší padesáti let a v běžném životě jsme zvyklí používat rozvité věty s květnatým slovníkem. Tyto kurzy jsou přínosné především proto, že si uvědomíte, že není ostuda mluvit jednoduše, avšak gramaticky správně tak, že vám okolí rozumí.

Učitelka naší skupiny byla erudovaná, příjemná a dokázala odbourat ostych studentů. Výuka nebyla jednotvárná. Střídaly se pasáže teoretické s praktickými, kdy jsme pracovali v malých skupinách. Na konci studijního týdne (vždy pátek) jsme psali test sestavený z probírané látky a mé výsledky se v obou případech pohybovaly kolem 90 %.

Pokud bych měla srovnat kurz absolvovaný na Maltě v předcházejícím roce a letos na Kypru a poté si jeden z nich vybrat, určitě bych volila raději znovu Maltu. Škola v St. Julians byla mnohem větší a měla tím pádem možnost daleko jemnějšího třídění studentů do skupin podle znalostí a možnost se tak víc zaměřit na nedostatky, které bylo třeba zdokonalit. K tomuto rozhodnutí přispívají také další skutečnosti, jako jsou fungující hromadná doprava, kterou bylo možné se dostat téměř kamkoliv, a lokalita studijního města, kde vše bylo v dosahu nejvýše dvou kilometrů, a to umožňovalo být téměř po celý den se spolužáky. Poslední a dost důležitý fakt, který vypovídá ve prospěch kurzu na Maltě, je daleko častější vnímání angličtiny v běžném životě. Nicméně i přes tuto lehkou kritiku jsem ráda, že jsem mohla poznat tuto krásnou zemi osobně, poznat náruživost Kypřanů, se kterou jsou například schopni vychutnávat si obyčejnou večeři, poznat zblízka aspoň trochu dějiny Kypru, které jsou propojené zejména s dějinami Řecka.

Jsem součástí koordinačního týmu naší školy, který se stará o projekty spojené s programem Erasmus+. Přicházím do kontaktu s partnery z cizích zemí a je tak nutností se umět domluvit společných jazykem, což je v našem případě angličtina. Protože žijeme v průmyslové části ČR, ve městě, kde se s cizinci obvykle nepotkáte, je potřeba vyhledávat a využívat každou příležitost, jak se v tomto jazyce zdokonalovat. Jako vedlejší produkt mám ovšem možnost zdokonalovat i jiné stránky své osobnosti. Učím se trpělivosti, kterou mohu využít ve své profesi učitele, zdokonaluji své organizační schopnosti spojené s logistikou cesty a mám možnost poznávat jiná kulturní prostředí.

Jsem velmi vděčná za možnosti, které programy Erasmus+ nabízí všem, co jsou ochotni na sobě pracovat, vzdělávat se ve svém volném čase, chtějí cestovat a poznávat nové věci.

iv1.jpg (5.33 MB)vc2.jpg (127 KB)iv4.jpg (3.75 MB)

Mgr. Iva Vrbová

OID organizace: