ŠKOLA Informace o škole Historie

Historie školy

První sídlo školy V roce 1953 přišel školní inspektor Josef Kaloč s nápadem založit v Karviné střední školu. Společně s budoucím ředitelem Jiřím Karasem pak museli překonat hodně překážek a hlavně najít pro školu vhodný objekt. To se podařilo v Karviné-Dolech, zde dostala šanci k vyššímu vzdělání první třída 15-16letých studentů. Po jediném roce se ústav stěhoval do historického Fryštátu - zásluhou hornické činnosti. Dnes jsou na původním místě jen kaliště.

 

 

  

 

Jiráskova školaDalších 15 let sídlila škola v krásné starobylé budově na ulici Komenského, pro místní lidi známá spíše jako "Jiráskova škola". Nejdříve pod hlavičkou jedenáctiletky, o něco později jako SVVŠ - střední všeobecně vzdělávací škola. V letech 1967 až 1970 byl ředitelem František Escher. Za jeho působení vzniklo v roce 1968 čtyřleté studium s názvem gymnázium a škola se také přestěhovala do většího objektu v Karviné-Hranicích na ulici Rudé armády.

 

 

  

 

Škola ul. Rudé armády Výměna Komenského za rudoarmějce v sobě nesla hlubokou symboliku a vyžádala si změnu na nejvyšším postu. Ředitelem se na dalších 20 let stal Jaroslav Šrom. V budově s cedulí "Gymnázium v Karviné" nedaleko vodárenské věže studenti studovali (někteří lenošili) do roku 1976. Sídliště Karviná-Hranice se rozrostlo a bylo třeba uvolnit místo mladším žákům.

 

 

 

   

 

Škola v době záplav

Prvního září 1976 začala výuka v Karviné-Novém městě na Mírové ulici. Počet studentů narůstal (na přelomu 70. a 80. let žilo v Karviné o 15000 více lidiček než dnes). Proto byla svépomocí vybudována a v roce 1982 otevřena přístavba školy - k velké nelibosti nás současníků. Koho by bavilo věčné přezouvání...

 

 

 

 

  

Listopad 1989 znamenal konec budování socialismu a také nového ředitele. Od ledna 1990 je v čele školy RNDr. Bohumil Vévoda. Za jeho vlády došlo k doposud největším změnám. Kromě čtyřletého studia bylo zavedeno i studium sedmileté a dnes osmileté. Také se postupně zlepšovalo vybavení školy. K radosti studentů byl otevřen bufet, vznikly 2 počítačové učebny, učebna geografie, keramická dílna, Internet ve školní knihovně, k radosti i nelibosti těch línějších - posilovna. Ještě dříve, než došlo k velkým úsporným opatřením, byla přebudována kotelna na plyn a školní budova dostala novou fasádu a plastová okna. Na školním hřišti přibylo pískoviště pro plážový volejbal a byla opravena kanalizace. Takže kanoistika v hodinách tělocviku se už asi provozovat nebude.

To už se dostáváme do současnosti, vždyť 8 let studia znamená, že studenti jsou při maturitě již tak trochu pamětníky.

WEBdesign: David Nepožitek .:|:. WEBmaster: Henrik Szotkowski